8 Adımda Yaz Tatiline Hazırlanın!

“Belki gelecek yaz”

Tanıdık geldi mi?

Tatilleri ertelemek en yaygın alışkanlığımız, ama bu böyle devam edemez! Dünyayı tek başınıza ya da sevdiklerinizle keşfetmek uzaktan izlediğiniz bir hayal olarak kalsın mı? Biz buradayken asla!

İşte biz Geziko’da önümüzdeki yazlarla uğraşmıyoruz, bu yaz hayallerinizi gerçekleştiriyoruz. Sizin için yaz tatili hayallerinizi gerçeğe dönüştürecek 8 aşamalı bir liste hazırladık. Sözü daha da uzatmadan başlayalım mı?

 

1. Aşama

Nereye gitmeli?

yaz-tatili-hazirlik

Herkesin bir yaz tatili hayali var. Gözün görebileceğinden daha uzun plajlar olsun, her şekle ve boyuta sahip hayvanları görmek için balta girmemiş ormanlarda yürüyüş yapmak olsun ya da macera dolu bir seyahate çıkmak olsun… Yolculuğunuzu planlamak için ilk adımımız ne istediğinize karar vermek! Keşfetmek istediğiniz ülke ya da şehre karar vermek, ikinci ve üçüncü maddeye geçmek için motive olmanın kesin yolu.

Ne tür bir yolculuğa çıkmak istediğinize karar verin. Sırt çantanızla Güney Doğu Asya’ya ya da güzel bir aile tatili için Kosta Rika’ya ya da belki de sevdiceğinizle romantik bir tatil için Güney Fransa’ya? Bütün bunların artıları ve eksileri var, bu sadece bir karar meselesi.

Pro ipucu: Sıkça gözden kaçan bir adım, hayalini kurduğunuz ülke için VİZE şartları. İki defa kontrol edin, olmadı 3 defa.

Pro ipucu 2: Aşı gereksinimlerini kontrol edin.

2. Aşama

Ne uzunlukta bir yaz tatili?

yaz-tatili-hazirlik

 

Ne tür bir tatile gideceğinize bağlı tabi ancak yolculuğunuzun bütçesini zaman sınırı olmadan çıkarmak mümkün değil. Seyahat planı yapan çoğu insan izin günlerine göre seyahatlerinin süresini belirler. Kolay, ancak doğru bir şekilde yönetilmesi gereken bir çözüm olduğunu söylemeden edemeyeceğiz.

 

Pro ipucu: İzin taleplerinizi erkenden tamamlayın. Dev tatil planlarının işten izin alamamanız yüzünden iptal edilmesinden daha kötüsü yok!

3 Aşama

Nerede / Nasıl Kalınır?

  yaz-tatili-hazirlik

Seyahatinizi nasıl bir yerde geçirmek istediğinizi söylediğimizde biraz tuhaf geliyor, biliyoruz, ama aralarından tercih yapabileceğiniz birçok farklı seçenek var. Hostellere karşı oteller. Airbnb’ye karşı Couchsurfing. Seçeneklerin hepsi parmaklarınızın ucunda; sadece rezervasyonunuzu önceden yapmanız önemli. İyileri çabuk kaparlar, son dakikaya kadar beklemeyin, yaz tatiliniz için rezervasyonunuzu hayalini kurduktan hemen sonra yapın.

 

Pro ipucu: Kalacağınız yer ile ilgili ziyaretçi yorumlarını mutlaka okuyun. Önceki gezginlerin nasıl bir deneyim yaşadığını bilmekten daha önemlisi yok, özellikle tüm yıl çalışıp hayal ettiğiniz o enfes tatil için.

Pro ipucu 2: Yabancı bir ülkeye gidiyorsanız, havaalanı servisi olan bir otel bulun. Oldukça yaygın bir uygulama haline geldi, ama her zaman kontrol etmek en iyisi.

4. Aşama

Nasıl gezeceğiz?

  Step_4.1

Gideceğiniz ülkeye karar verdiniz, şimdi sıra ülke içinde dolaşırken size yardımcı olacak ipuçlarını araştırmakta. Uber kullanıyorlar mı? Taksiden daha mı ucuz? Ne tür bir metro sistemine sahipler? Otobüsler metrobüs tadında mı? Ülke içinde gezerken size yardımcı olacak tüm ipuçlarını iyi araştırın. Seyahatiniz daha da akıllıca geçsin.

 

Güney Doğu Asya ile ilgili seyahat tavsiyesi: Her zaman taksi şoförünün sayacı kullanmasını isteyin. Eğer istemezseniz taksimetreyi kullanmıyorlar, daha ucuza geleceği halde!

5. Aşama

Bütçeleme (en can sıkıcı bölüm)

  yaz-tatili-hazirlik

1’den 4’e kadar olan adımların maliyetlerinin hesaplanması kolay bir iş değil, ancak yaz seyahati hazırlığı boyunca bütçeleme yapılması malesef şart. Finansal durumunuzu 5. adımda gözden geçirmeye başlamak kulağa geç gelebilir, ancak daha önce verdiğimiz kararların sağlamasını yapmamıza yardımcı olur. Belki de seyahatinizin ilk günlerini 5 yıldızlı bir hotelden ziyade bir pansiyonda geçirmemiz daha akla yatkındır. Daha önce yaptığımız araştırmalar, bu değişiklikleri hızlıca ve akıllıca yapmamıza yardımcı olacak.

Hayalinizi gerçeğe dönüştürmek ancak büyük kararlar alındığında gerçekleşebilir. Bir tatile çıkacağınızı bilmek, 4. adımı gerçekleştirmeniz için gereken tüm güç. Artık ok yaydan çıktı, tasarruflarınızı bu bütçeye göre yapmanın vakti geldi!

 

Pro ipucu: Birkaç giderinizi keserek seyahatiniz için tasarruf etmeye başlayın. Dışarıdan kahve satın almayı kesin mesela. ŞAKA YAPMIYORUZ. Dışarıda yemek yemeyi kesin. BU DA ŞAKA DEĞİL. Bu giderleri kesmek bir bütçe yaratmaz gibi görünse de en azından siz yurt dışındayken zihninizi rahatlatacak.

6. Aşama

Uçuş Rezervasyonu

  geziko logo

Korkunç kısım! mı acaba? Ne zaman ve nasıl bilet rezervasyonu yapacağız? Kısa ve tatlı cevabımız uçuşlara erkenden ve düzenli olarak bakmaya başlamak olacak. Ancak en iyi cevap; Geziko’daki fiyat uyarıları.

Fiyat uyarıları?

Fiyat uyarılarını kullanmak çok basit. Nereye ne zaman gitmek istediğinize karar verin, Geziko olarak gerisini biz halledelim. İstediğiniz biletin fiyatı düştüğünde size e-posta ile haber verelim, o an hemen giriş yapın ve rezervasyonunuzu tamamlayın! Fiyat uyarıları gezginler için seyahat etmeyi stresten arındıracak yenilikçi ve akıllıca bir formül.

Pro İpucu: HER ZAMAN online check-in yapın. Havaalanı zaman zaman stresli bir yer olabiliyor. Bir de check in yapmadan gidip koltuk kalmadı uyarısı ile karşılaşmayın! Yolculuktan 24 saat önce basit bir online check-in ile seyahat gününüzü kolaylaştırmak çok önemli, ancak çoğu zaman unutulan bir adım.

7. Aşama

Bavul Hazırlığı

yaz-tatili-hazirlik  

Bavulunuzu hazırlarken akıllıca davranın. Çantanız nihayetinde seyahatlerinizde sahip olduğunuz en büyük zorluğa dönüşecek, bu yüzden bu konuya önem verin.

Kıyafetlerinizi katlamak yerine dürün.

Sadece bir çift ayakkabı alın (gece dışarı çıkmak için şık bir çifte ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, kapladığı alana bir göz atıp kararınızı gözden geçirin). Çoraplarınızı ayakkabınızın içine yerleştirin.

Havlu seçerken akıllıca davranın.Peştemal ya da fiber seyahat havluları ile seyahate çıkın, kapladıkları yer yanınıza birkaç parça kıyafet daha almanıza olanak tanıyacak.

 

Pro İpucu: Hatıra eşyası için alan bırakın. Eğer aileniz için eve hediye getirmeyi planlıyorsanız, bunun için önceden plan yapmayı unutmayın.

8. Aşama

HARİKA BİR ÜLKEDE HARİKA ZAMAN GEÇİRİN!

yaza-hazirlik

Pro Öneri: Bankalarınıza ülkeden ayrılacağınızı söyleyin; Yurt dışından para çektiğinizde bazı bankalar fraud olduğunu düşünerek hesabınızı kilitliyor. Yurt dışında parasız kalmanız harika vakit geçirmenize engel olabilir:)

Farklı önerileriniz var mı? Yorumlarda yazın, tiwitleyin ya da facebook sayfamıza yazın.

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...