2019’u Sizin Yılınız Yapacak 9 Dünya Festivali

2018 yılı bitiyor. Yeni yıl, yeni umutlar, anılar ve maceralar biriktirmek demek… 2019’da eğlencenin peşine düşmek, festival bahanesiyle birkaç ülke-şehir gezmek isteyenler ajandalarına not düşsün: Dünyanın her yerinden gelen ziyaretçisine hayatı yaşatan, rengarenk uluslararası festivaller var. Üstelik bunlar seyahat planlarınıza ilham verecek cinsten… 2019’u “Yaşama sevinci ve keyif yılı” ilan etmek isteyenlere dokuz global festival seçtik.

1- Dünyayı kasıp kavuran samba ateşi: Rio Karnavalı

Fotoğraf: NTV

Yer: Rio / Brezilya

Tarih: 1-6 Mart 2019

Alisonzm: Ömürde yaşanmalı bir deneyim

Harika bir karnaval bu! Karnavalları seven bir tip değilseniz bile tükenmek bilmeyen danslardan, renklerden, şarkılardan ve eğlenceden keyif alacağınız kesin. Sadece bu ateşi sürdürmeye hazır olun yeter. Biz erken gidip iyi bir yer bulabilmek için açık bilet aldık. Yanınıza yumuşak bir yastık alın yoksa oturarak tüm geceyi çıkaramazsınız. Biz gemiyle üç gün Rio’daydık ve üç günlük Do Brazil Right Turu ve Karnaval paketini aldık. Tek kelimeyle müthişti.

Müzik, ışık, dans ve alabildiğine akıp giden pırıltılı bir renk cümbüşü: Rio Karnavalı… Emsalsiz kostümlerin içindeki sambacı kızların performansı karşısında hayrete düşeceksiniz. Dünyanın en iyi festivalleri listesine adını altın harflerle kazımış Rio Karnavalı, adeta insanın kanını ısıtıyor.

Festival, enerjisi bitmeyen binlerce insanın dansına sahne oluyor. Hatırı sayılır yüzlerce sponsorun destekleriyle neredeyse bir yıl boyunca Rio şehri, adını verdiği karnavala hazırlanıyor. Yine binlerce dans okulu, en iyi performansları sergilemek için bu festivalde birbiriyle yarışıyor. Her sene düzenlenen bu dans ve renk şöleninin kökleri ise Tanrıya şükretmek isteyen yerel halkın törenlerine uzanıyor.

2- Festivallerin en “renklisi:” Holi

Fotoğraf: Hurriyet

Yer: Delhi / Hindistan

Tarih: 20-21 Mart 2019 (kesin değil)

Negy: Holi Festivali

Holi Festivali zamanı Hindistan’daysanız şanslısınız demektir. Arabalar, develer, dans ve müzik eşliğinde tören alayı yapılır. Ayrıca file binme ve renklerle oynama şansını da yakalayabilirsiniz. Ben buranın yerlisiyim ve bu festivali gerçekten çok seviyorum. Eminim burada kalmaktan çok hoşlanacaksınız.

Renk, renk ve renk… Holi Festivali’nde renkten ötesi yok. Hindistan’ın kendi allı pullu ışıltısına yaraşır bir karnaval Holi Festivali. Hindular, her yıl baharın gelişini renklerle kutlamayı seçmiş, rengarenk toz ya da sıvı boyaları birbirine atarak sıra dışı ve eğlenceli bir festival başlatmışlar. Dördüncü yüzyıla dayanan ve enerjisi çok yüksek olan festival; insanları dibine kadar eğlendirirken bir yandan da görsel bir şölen sunuyor. Festival ön plana çıkan tek şey renkler değil; insanların birbiriyle yakınlaşması, iletişim kurması ve hep birlikte bir bayramı kutlamak… Festivalin dillere destan olan rengi ve keyfi birçok ülkeye sıçramış olmalı ki; Hindistan’ın dışında, çok farklı ülkelerde de “Holifest”ler düzenleniyor. Ama taklitler aslını yüceltir tabii…

3- Maskelerin şehrine gidiyoruz: Venedik Karnavalı

Fotoğraf: Sözcü

Yer: Venedik / İtalya

Tarih: 16 Şubat- 5 Mart 2019

Azin H: Rüyalarım gerçek oldu!

O olağanüstü kostümleri giyen insanları görmek benim için tam anlamıyla bir rüya gibiydi. Sanki sanatın ve tiyatronun tarihinde bir yürüyüşe çıkmışsınız gibi…

Tasarım denince adeta tarih yazan İtalya’da, maskeleriyle meşhur Venedik Festivali; her yıl dünyanın dört bir yanından renkli maskeler takıp eğlenmek için gelen konuklarla dolup taşıyor. Festival boyunca insanlar, İtalyan esintili Avrupa modasının gotik, barok ve rokoko tarzında rengarenk kıyafetler ve özenle işlenmiş maskelerle dolaşıyor. 1268 yılından beri kutlanan bu festivalin geçmişi, hemen hemen pek çok inanç türü gibi Pagan kültüründe baharı karşılamaya uzanıyor. Baharı karşılamak bir yana, Venedik’in aslını hala koruyan sokaklarında ve kanallarında rengarenk gondollar ve maskeli, kostümlü insanları izlemek paha biçilmez bir eğlence. Karnavalın bir parçası olmak; insana yüzyıllar öncesini ziyaret etme imkanı tanır gibi…

4- Çölde hayat bulmuş bir müzik ve sanat festivali: Coachella

Fotoğraf: Akşam

Yer: İndio Çölü- California / Amerika

Tarih: 12-14 ve 19-21 Nisan gerçekleşmesi planlanıyor

Travelnica: En büyük müzik festivali

Coachella’ya yıllardır giderim. Mükemmel bir deneyim. Senelerdir müzik tarihinin dev isimleri burada sahne alıyor. Hava genellikle müthiş, alan harika ve ortam her zaman muazzam.

Her yıl düzenlenen Coachella Müzik ve Sanat Festivali, dünyaca ünlü sanatçıların yanı sıra ünlü moda ikonlarını da ağırlıyor. Kim der ki, bir çöl parçası böylesine enfes bir festival ile şenlensin, dolsun taşsın. Müzik ve sanatın doruklara ulaştığı festivale Türkiye’den de özellikle ünlü kesim rağbet gösteriyor.  Bir Amerikan klasiği yaşamak isteyenler karavan kiralayabilir veya çadır, uyku tulumuyla çölde kamp keyfi yapabilir. Adını bulunduğu bölgeden alan Coachella Müzik ve Sanat Festivali, dört bir yandan etrafınızı saran müziğin yanı sıra, özgün kıyafetler, garip süslemeler ve makyaj stilleriyle farklı mı farklı konseptte bir festival deneyimi yaşatıyor. DJ’ler ve posterlerine bakıp bakıp iç çekilen dünyaca ünlü şarkıcılar seyirciyi coşturmak için sahneye çıkıyor. 

5- Ateşi ve neşeyi iliklerinizde hissettiren Burning Man Festivali

Fotoğraf: Gaia Dergi

Yer: Nevada / Amerika

Tarih: 9 Ağustos 2019

Gypsyarab: Ne deneyim ama!

Ömürde bir kez yaşanacak bir deneyim! Çılgındı, inanılmaz, deli, vahşi, keyifli, seksi, kirli, gürültülü, müthiş, mükemmel ve daha niceleri! Böylesi harika ötesi bir deneyimi kelimelere dökemem! Oraya GİTMELİ ve BURNING MAN’i yerinde yaşamalısınız! Kesinlikle çılgın ama muhteşem!

Ateş, dans ve müziğin vücut bulduğu bir festival de Burning Man Festivali. Adını ahşaptan yapılmış büyük bir insan heykelinin ateşe verilmesinden alıyor. Organizatörler, festival amacını sanat ve toplum deneyi olarak belirtmiş. Bu sebeple sağa sola baktığınızda pek çok sanatsal ve enteresan tasarım göreceksiniz. 2019’da 29’uncu kez düzenlenecek olan festivale, yine dünyanın dört bir yanından katılımcıların gelmesi bekleniyor çünkü organizatörler, önceki tecrübelerine dayanarak festivalin neşesine ve enerjisine fazlasıyla güveniyor. 1986 senesinden beri Black Rock Desert’ta gerçekleşen festivale, tıpkı Coachella gibi, dünyaca ünlü şarkıcılar, müzik grupları, DJ’ler hem sahne almak hem de festivalin tadını çıkarmak için katılıyor.

6- Bir Latin Ateşi: Tenerife Karnavalı

Fotoğraf: Webtenerife

Yer: Santa Cruz de Tenerife / Kanarya Adaları -İspanya

Tarih 27 Şubat-10 Mart 2019

Geordieboy: Carnival 2018

Karnaval için Şubat’ın 13’ünde Santa Cruz’da olacağız, ama zaman ve geçit töreninin rotası hakkında özel ayrıntıları bulamadım. Birisi yardımcı olabilir mi?

Dave G: Öndeki iki yüz bin kişiyi takip etsen yeter (Avenida de Anaga)

Yine dans, yine kostüm, yine renk… Ancak bu karnavalın ateşi, tepeden tırnağa Latin! Her yıl Şubat ayında İspanya’nın Kanarya Adaları’ndaki Santa Cruz de Tenerife kentinde düzenlenen bu karnaval, eğlenirken baş döndürmeyi garanti ediyor. Renkli geçit törenleri, nefes kesen dans şovlarının yanı sıra konserler, renkli havai fişek gösterileri ve büyüleyici kostümler içinde eğlenen binlerce insanla bir arada olma imkanı veriyor. Karnaval bir yana, adanın keyfini çıkarmak isteyenler için yüzlerce alternatif de cabası… En güzel kostümü giyen kız karnaval kraliçesi seçiliyor. Her kız, kraliçe olmak için kostüm yarıştırdıkça göz kamaştıran görüntüler ortaya çıkıyor. Adalıların “Sardalyenin Cenaze Töreni” olarak adlandırdığı 24 saat süren kapanış kutlamasına neredeyse yarım milyon insan katılıyor. Dev sardalye maketinin yakılmasıyla karnaval son buluyor. Atlas okyanusunun taptaze kokusunu ciğerlerinize doldurup, kendinizi rengarenk karnavalın kucağına bırakabilirsiniz.

7- Yaz, Caz ve Cape Town ruhu üçlemesi: Joy of Jazz Fest

Yer: Cape Town / Güney Afrika

Tarih: 29-30 Mart 2019

Ilka M: Cape Town International Jazz Festival

Çok ferah. Temiz. Oldukça düzenli. Müzik- sonuçta caz değil mi?! İçecek fiyatları yüksekti. Yemekler güzeldi.

“Afrika’nın en büyük buluşması” olarak nitelenen festival, 20 yıldır dünyanın caz ustalarını ve müzik severleri buluşturuyor. Özellikle caz ve blues tutkunlarını mıknatıs gibi kendine çeken Joy of Jazz Fest, iki gün içinde hem Güney Afrikalı hem de uluslararası 40 caz sanatçısını ağırlıyor. İki günde 40 bine yakın caz tutkunu ve müzikseveri ağırlamayı hedefleyen festival, yolunu Güney Afrika’ya, bilhassa Cape Town’a düşürmek isteyen gezginler için de cazip. Caz sevmese bile Afrika turunu bir müzik şöleni ile taçlandırmayı isteyen herkese açık. Safarilerin ve yoğun şehir turunun yorgunluğunu atmak için bu festivali seçenler, içkilerini yudumlarken kendilerini cazın cazibesine bırakacak.

8- Biranın anavatanı: Oktoberfest

Fotoğraf: abendzeitung-muenchen

Yer: Münih / Almanya

Tarih: 5-7 Ekim 2019

Vernonexit: Bira, Yemek ve Eğlence.

Almanya’nın Münih kentinde Oktoberfest’e katılmak için iki hafta geçirdikten sonra şunu söylemeliyim ki bu beklentimi aşan ve çok eğlenceli bir deneyim oldu. Yemek mükemmel ötesiydi, ilk kez şişe geçirilmiş domuz boğumu yedim ve inanılmaz derecede lezzetliydi. Su gibi akan bira, müzik, kaliteli yemek ve arkadaş canlısı insanlar hiç şüphesiz seneye de Oktoberfest’e gelmemi şart koşuyor.

Altı milyon kişiyi mıknatıs gibi kendisine çeken bir festival Oktoberfest. Birayı seven de sevmeyen de bu festivalde yer almayı ayrıcalık olarak görüyor. Biranın buz gibi soğuğuna tezat, sıcacık bir kültür ortamı yaşamak isteyen herkesi bağrına basan bir festivalden bahsediyoruz. Oktoberfest’in amacı, adından da anlaşılacağı gibi Ekim ayını kutlamak. Festivalin onur konuğu ise bira. Farklı mayalanma ortamlarından, arpa türlerinden damıtılıp gelmiş, yudumlarında değişik aromaları barındıran yüzlerce çeşit bira… Adeta bir arpa suyu cenneti!  Festival kutlaması, Münih Belediye Başkanının büyük bir ahşap bira fıçısına çeşme çakması töreni ile başlar. Binlerce kişinin sığdığı büyük bir çadır içerisinde zaman zaman masa olarak da kullanılan vintage bira fıçıları ile konuklara enfes bir atmosfer sunan festival, dünyanın en çok takip edilen festivallerinden biri. Keyif tutkunlarının Alman lezzetleriyle karnını doyurup envayi çeşit birayı yudumlayabildiği Oktoberfest özellikle kadınların Kuzey Avrupa’nın folklorik kıyafetleriyle boy göstermesi sayesinde daha ilginç bir hal alıyor. 

9- İlginç ama gerçek: Ölülerin festivali rengarenk

Fotoğraf: The Independent

Yer: Meksiko / Meksika

Tarih: 2 Kasım 2019

EliaMssawir: Ölülerin Festivali!

Día de Muertos’un güzel kutlaması! Ne mutlu bana ki Mexico City’e olan iş seyahatim sırasında bu festivale tanık oldum. Eğer 27 Ekim ile 2 Kasım arasında orada olacaksanız ne yapıp ne edin geçit törenini izleyin!

Her festival gülmeli, çalmalı, oynamaları olmuyor. Bir festival var ki, ölüler ve onları hatırlamak isteyenler için… Meksika’nın başkenti Meksiko, her yıl gerçekleşen Ölüler Günü Festivali’ne ev sahipliği yapıyor. Kostümler ve konsept tıpkı Cadılar Bayramı gibi. Ancak bu festivalin amacı ölüleri anmak… Çünkü Paganlar’dan gelen bir inanışa göre, kişi unutulduğunda gerçekten ölür. Son yıllarda rağbet gösterilen festivalin düzenlenme amacı; ölenlerin unutulmadığını, hatırlandığını ve dolayısıyla yaşadıklarını simgelemek. Ürkütücü esintiler taşıyan ama pek sevimli görünen kostümler festivalin renkli geçmesini sağlıyor. Ölenler için dua etmek ve ruhlarını çağırabilmek için düzenlenen festivalde mezarlıklar da ziyaret ediliyor. Sadece ziyaret etmekle kalmayıp yemek, çikolata, içki ve mumlarla bir sunak hazırlanıp mezarlıkta piknik yapılıyor, müzik ve dans eşliğinde bir gece geçiriliyor. Ölüler Günü Festivali’nin olduğu günlerde kiliseler ve evler, şeker ve çikolatadan yapılmış kafatasları ve “Kalavera” adlı; tekila içen, dans eden heykellerle süsleniyor.

Bonus:

Safari fantezisini kırın: Nairobi Doğu Afrika Sanat Festivali, coğrafyasını anlatıyor

Fotoğraf: Afro Tourism

Yer: Nairobi / Kenya

Tarih: Henüz belirlenmedi

Kenya’da her sene Mart ayında başkent Nairobi’de, adını şehirden alan Doğu Afrika Sanat Festivali gerçekleşiyor. Dünyanın dört bir yanından turistlerin akın ettiği bu festivalde tam üç gün boyunca müzik, tiyatro, edebiyat, moda, heykel, mimari, geleneksel el sanatları; kısaca kültür ve sanata dair pek çok şey sergileniyor. İnsanı, filler ve zürafaların süslediği safari fantezisinden çıkarıp kültür ve sanat şoku yaşatan Nairobi Doğu Afrika Sanat Festivali, Kenya Ulusal Müzesi tarafından organize ediliyor. Afrika kültürünü yakından tanımak ve ayrıntılarıyla gözlemlemek isteyenler soluğu bu festivalde alıyor. Festival, bu tür etkinliklerin bir kültürü tanımanın en güzel yolu olduğunu düşünenler için unutulmaz bir tecrübe yaşatmaya hazır. 

 

Sizin için derlediğimiz 2019 yılı festivalleri bu kadar. Bu konuyla ilgili başka festival önerileriniz var mı? Yorumlarda yazın, tiwitleyin ya da facebook sayfamıza yazın.

 

 

Kapak Fotoğrafı: Matador Network

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...