20 Maddeyle İstanbul’un Yaz Rehberi

Sıcak hava, kalabalık, bol trafik, eziyete dönüşen bir şehir hayatı… Yazın İstanbul çekilmez dediğinizi duyar gibiyim. Haklısınız, kendinize kaçış rotaları hazırlamadığınız sürece İstanbul’un yaz aylarında pek çekilecek bir hali yok. Ama unutmayın, İstanbul’un her bir yanı derya deniz. Doğru zamanda doğru yerde olmayı planlarsanız, sizden keyiflisi olmaz bu şehirde! Sizin için hazırladığım İstanbul’un yaz rehberi sayesinde ücretli ücretsiz etkinlikler, farklı bütçelere uyabilecek sahil rotaları ve festivallerden istediklerinizi seçebilirsiniz. Yazması benden, beğenip uygulaması sizden. 🙂

 

Caz yapın: 22. İstanbul Caz Festivali

geziko_cazfestivali

Her sene İKSV’nin yaz aylarında düzenlediği caz festivali, bu sene de caz müziğinin efsane isimlerini ağırlıyor. Festivale ev sahipliği yapan yerler ise, açık havasına ve manzarasına doyum olmayan Sabancı Müzesi bahçesi, Feriye Lokantası, Fenerbahçe Parkı, Sepetçiler Kasrı gibi noktalar. Bilet fiyatları her konsere göre değişmekle birlikte, 4 Temmuz Cumartesi “Parklarda Caz” kapsamında Fenerbahçe Parkı’nda gerçekleşecek olan The Soul Rebels, Gettysburg College Jazz Ensemble, Genç Caz Konserleri ücretsiz. Kısacası bilet fiyatlarını bahane etmek yok, biraz değişiklik için ücretsiz konserleri de takip edebilirsiniz. Ne de olsa müzik ruhun gıdası!

 

Havada sanat kokusu: 14. İstanbul Bienali

geziko_bienal

Şehirde bir bienal havası olunca ne de güzel görünüyorsun İstanbul! İstanbul’un en sevdiğim zamanlarından biri herhalde şehrin her köşesinde bir sanat olayının olduğu günler. Hele o zamanlarda öğrenciyseniz ya da tam zamanlı çalışmıyorsanız hayat size güzel. Doya doya keşfedecek, öğrenecek şey oluyor etrafta. Hem de ücretsiz! Bu sene 14.’sü düzenlenecek olan bienal 5 Eylül’de açılıyor. Şehrin 30’un üzerinde noktası yayılacak olan bienal sergi ve etkinliklerine ev sahibi yapan mekanlardan arasında İstanbul Modern, Salt Galata, ARTER ve Masumiyet Müzesi de yer alıyor.

 

Şehirde bir vaha: YAP İstanbul Modern

geziko_yapistanbulmodern

İstanbul Modern’in yeni sergisi YAP İstanbul Modern: Yeni Mimarlık Programı. Bahçesindeki KATI OLAN HER ŞEY isimli mimarı yapı, şehrin ortasındaki bir vaha gibi. Sağladığı gölgelik ve kumluk alanı, yeşillikler arasında deniz nazır uzanabileceğiniz şezlonglar ve oturma alanları, biz şehir telaşında koşuşturup duranlar için ilaç niteliğinde bir deneyim alanı sunuyor. Yapı 15 Kasım’a kadar müzenin bahçesinde ücretsiz olarak ziyaretçileri ağırlayacak. Sergi kapsamında çeşitli ücretsiz etkinlikler de düzenlenecek.

 

O Ağacın Altı: Gezi Parkı

geziko_geziparkı

Taksim’in öğlen sıcağı tepenize vurduğunda, gidin bir soluklanın, iki nefes alın Gezi Parkı’nda. Parkı esas yaz günlerinde boş bırakmamak, kıymetini bilmek, asırlık ağaçların altında huzur bulmak lazım. İnanın bana şehrin en merkezi noktasında sığınacak bir yeşillik alan olması çok iyi geliyor insana.

 

Sosyal Pazar: Souq Karaköy

geziko_souqkaraköy

Her hafta sonu Karaköy’de gerçekleşen bir başka pazar Souq. Tasarımcılar, koleksiyonerler, el emeği göz nuru üretim yapanlar burada oluyor. Her hafta konsept ve markalar değişiyor, mekan aynı kalıyor. İlginizi bir çekerse bir uğrayın, civardaki kafelerden kahvenizi ya da tatlınızı da almanız mümkün.

 

Tasarım Pazarı: ZET

geziko_zet

Tasarımcıların bir başka pazar yeri de ZET. Bir süredir online satış kanalıyla benim gibi ıncık cıncık sevenlerin kredi kartı borcunu hafiften kabartan bu sevimli site, şimdilerde her hafta sonu Nar Loft’ta pazar yeri açıyor. Aranızda ben hala görmediğim ürünü almam diyenler varsa, buyurun size online alışveriş sitesiyle birebir tanışmak için bir fırsat.

 

Alışveriş vakti: İstanbul Shopping Fest

geziko_istanbulshoppingfest

Tüketim çılgınlığımızı körükleyen bu tarz festivallerin düzenlenmesi hoşumuza gidiyor mu gitmiyor mu orası ayrı konu ama alışveriş biz kadınların zaafı olduğu sürece, bu gibi etkinliklerin de süreceği kesin. Etkinliğin güzel yanı, çeşitli konseptler altında birçok yer indirimler sunuyor olması. Örneğin lezzet gününde ayrı, kozmetik gününde ayrı yerlerde %50’ye varan indirimler bulmanız mümkün. Festival 28 Haziran’a kadar şehrin çeşitli noktalarında.

 

Deniz, kum, müzik: Babylon Kilyos

geziko_babylonkilyos

Etkinliklerden uzaklaşıp, biraz şehre yakın plajlara uzanalım. Müzik, yemek ve doğanın harika karması diyebiliriz burası için. Şezlongunuzu kiralayıp denize girebilir, doğada yürüyüş yapabilir, kısacası huzur bulabilirsiniz. Plaja giriş hafta içi 40, hafta sonu 50 TL.

 

Oteller ve havuzları: The Marmara

geziko_themarmara

Otellerin havuzlarından günübirlik faydalanmak da, çok olası bir yaz aktivitesi bence. Örneğin Taksim Meydanı’nda sıcaktan buharlaştığınız bir an, bir adım ötenizdeki The Marmara’nın terasında kocaman bir havuz olduğu aklınıza hiç gelmemiştir muhtemelen. İstanbul’da otel ve havuz alternatifi çok. Ama İstanbul manzaralı bir terasta bu keyfi yaşamanın ayrıcalığı bir başka olacaktır eminim.

 

Karadeniz’e selam: Riva Sahili

geziko_riva

Şehre yakın ve her bütçeye uygun bir adres burası. Karadeniz’in İstanbul’a en yakın mesafedeki sahili olan Riva’da denize girmek, taze balık yemek, doğada piknik yapmak mümkün. Hafta sonu biraz kalabalık olabilir, mümkünse hafta içi gitmenizi öneririm.

 

Kurtarılmış bölge: Kemer Country

geziko_göktürk

İstanbul’un kurtarılmış bölgelerinden biri Göktürk, yaz günlerinde şehirden kaçış için iyi bir adres olabilir. Golf oynayabileceğiniz, havuza girip güneşlenebileceğiz, ata binip doğayla iç içe zaman geçirebileceğiniz birçok farklı alana sahip Kemer Golf & Country Club, İstanbul merkezine yaklaşık yarım saat uzaklıkta. Buraya girebilmek için üye olmanız ya da üye olan bir yakınınız olması gerektiğini de hatırlatalım.

Caddebostan Nostaljisi

geziko_caddebostan

Caddebostan sahil şeridinde yer alan plajlarda şezlong kiralayıp denize girmek mümkün. Merkezi konumu nedeniyle çok kalabalık olma ihtimali yüksek olsa da, özellikle hafta içi tercih edilebilecek bir yer. Yakın zamanda deniz tatili planınız yoksa, biraz serinlemek için burayı düşünebilirsiniz belki. Ayrıca geçtiğimiz yıllarda ücretsiz olan plaj girişi, 10 TL gibi bir ücretle tekrar hizmete açılınca kalabalığın fark edilir oranda azaldığını söyleyebiliriz.

 

 

Kilyos’un eskisi: Burc Beach

geziko_kilyos

Kilyos’taki bir başka adres ise Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği’nin işlettiği Burc Beach. Plajda güneşlenip denize girebileceğiniz gibi, windsurf, kitesurf gibi aktivitelere de katılabilirsiniz burada. Hafta sonu tek günlük giriş ücreti 45 TL. 25 Temmuz’da Burc Beach’te Duman konseri olduğunu da hatırlatalım.

 

 

Boğaz’a karşı: Suada

geziko_suada

İstanbul’un Kuruçeşme’deki göz bebeği Suada’ya yaz gelince rağbet artıyor. Boğaz manzarası eşliğinde harika yemekler tadabileceğiniz restoranlar, eğlenebileceğiniz mekanlar, partiler ve denize nazır olimpik havuzda yüzme imkanı sağlaması buraya olan ilginin en sağlam sebepleri olsa gerek. Tabi şehri seyrederek, şehirden uzaklaşmış olma hissi de oldukça motive edici olabilir. Suada’ya ulaşmak için Kuruçeşme Parkı’ndaki iskeleden ücretsiz kalkan tekneleri kullanabilirsiniz.

Bir İstanbul Klasiği: Adalar

gezikoi_büyükada

Büyükada, Burgaz, Kınalı, Heybeli ve Sedef. Özellikle Büyükada çok turistik olması nedeniyle yerel dokusunu kaybetmiş olsa da, hala ekonomik bir İstanbul kaçamağı olduğunu söyleyebiliriz. Büyükada Yörük Ali Plajı, Büyükada Nakibey Plajı, Heybeliada Ada Beach, Heybeliada Green Beach Club, Kınalıada Kamos Beach Prens Adaları’nda denize girebileceğiniz en bilindik adresler. Tek etkinlik alternatifiniz deniz değil tabi ki, Burgazada’da Kalpazankaya Restoran, Büyükada’da Ali Baba, Heybeliada’da Mavi ve Heyamola Restoran, ada ruhunu taşıyan harika restoran alternatifleri. Bu arada Büyükada Prinkipo’da meşhur ada dondurması yemeyi unutmayın.

Organik bal, kahvaltı ve dahası: Polonezköy

geziko_polonezköy

Şehir merkezine arabayla ortalama 45 dakika uzaklıktaki Polonezköy, hafta sonları İstanbul’da yaşayanların uğrak noktası. Harika bir kahvaltı, doğada yürüyüş, bahçede hamak keyfi gibi kulağa hoş gelen bir dizi aktiviteyi burada yapmak mümkün. Son zamanlarda popülaritesi arttığı için fiyatların ortalamanın biraz üzerinde olduğunu söyleyebilirim. Gitmişken köylülerin sattığı sebze, meyve ve organik ballardan satın alın derim.

Serinleten aktivite: Buz pateni

geziko_buzpateni

Görsel: bewaretheundead91.tumblr.com

Son zamanlarda bir AVM trendi olan buz pateni, sıcaktan bunaldığınızda harika bir kaçış. Buz Müzesi kapanmasaydı eğer, orası da benzer etkiyi yaratabilirdi. Kaymayı biliyorsanız eğer, hiç durmayın kendinizi size en yakın buz pistine atın derim. Buz pisti bulunan AVM’lerden bazıları: Forum İstanbul, Optimum, Perlavista, Airport, Torium.

 

 

Balıkçı Kasabası Tadında: Anadolu Kavağı

geziko_anadolukavagi

Güzel yalılar, balıkçı tekneleri, yemyeşil tepeler görmek ve taptaze balık yemek için iyi bir adres Anadolu Kavağı. Gelmişken mutlaka taze midye ve kalamar yemelisiniz. Ayrıca kasaba içerisinde bir yürüyüş ve Yoros Kalesi’ni ziyaret etmek keyifli olabilir. Buraya Sarıyer, Eminönü ve Bostancı’dan vapurla, Üsküdar’dan otobüsle ulaşabilirsiniz.

 

 

Parklara saygı duruşu

geziko_park

 

Yıldız Parkı, Emirgan Korusu, Bebek Parkı sahip olduğumuz ve kıymetini bilmemiz gereken sınırlı yeşil alanlar arasında. Parkta yürüyüş yapmak, sandviçinizi hazırlayıp yeşil alanda piknik yapmak (tabi doğayı kirletmeden), oksijen depolamak mümkün. Size en yakın olanı seçip, bir hafta sonu için park planınızı yapın bence.

 

 

Bir uçtan diğerine: Rumeli Feneri

geziko_rumelifeneri

Görsel: trekearth.com

İstanbul Boğazı’nın Karadeniz’le birleştiği kuzey ucu Rumeli Feneri. Tam karşısında da Anadolu Feneri yer alır ve ikisinin birleştiği çizgi İstanbul’un liman sınırını oluşturur. Karadeniz’i izlemek ve fotoğraf çekmek için harika bir yerdir burası. Civardaki kafelere ya da çok yakında Garipçe Köyü’ne de gidebilirsiniz.

 

En ucuz İstanbul uçak biletleri burada!

 

 

 

 

 

 

 

 

Our Readers Comments

  1. Gerçekten çok güzel açıklanmış bayıldım. İçlerinden seçtiğim bir kaç yeri gitmeyi düşünüyorum.

  2. İstanbul’da yazın fırsat buldukça kaçtığımız prens adaları, kısacık bir tatil köyü misali. İçlerinde en bayıldığım Burgazada.

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...