20 Euro’ya Brüksel’de Yapabileceğiniz 20 Şey

Yurt dışı seyahatlerinde ilk aklımıza gelen şey, bütçemizi zorlamadan iyi vakit geçirmek oluyor haliyle. Euro ve TL arasındaki cep yakan fark, bizim de yüreğimizi acıtabiliyor zaman zaman. Durum böyle olunca, sizin için ekonomik olduğu kadar da keyifli bir Brüksel listesi hazırladık. Haydi yavaştan planları yapın, bahar aylarında Brüksel’in cıvıldayan sokakları sizi bekliyor.

 

1. Streetart’larla Büyülenmece

geziko_brüksel

Brüksel tam bir street art cenneti. Bizim de nur topu gibi mural (duvar resmi) festivallerimiz olmaya başlamış ve kendimizi sokakta duvarlara hayranlıkla bakmaya alıştırmışken, işin geldiği noktayı bir de Brüksel’de keşfedin derim. Hem de bu etkinlik tamamen ücretsiz. Yalnızca Brüksel Grand Place’e vardığınızda, ara sokaklara doğru kendinizi bırakmanız yeterli.

 

2. Delirium’da Bira Çılgınlığı

geziko_brüksel

Brüksel ve bira kelimeleri yan yana gelince ilk akla gelen adres Delirium oluyor haliyle. Menüsünde hali kabarık bir bira listesi görmeniz mümkün. Mekan, 2400 çeşitin üzerinde birayı aynı anda sunabilme özelliğiyle Guinness Rekorlar Kitabı’na girmiş vakti zamanında. Brüksel’e gitmişken Kwak birası denenir, bu da en iyi Delirium’da içilir diyorum.

3. Moof Museum’da Çocukluk Anıları

geziko_brüksel

Moof Museum yani orjinal figürlerin müzesi. Hani şu çocukken hep içinde olmayı hayal ettiğimiz Şirinler Köyü, maceralarına kendimizi kaptırdığımız Tenten, ıspanak yedikçe birlikte kas yaptığımız Temel Reis’in, Safinaz’ın dev ve şahane figürleri var burada. İçinizdeki çocuğu şımartmayı seviyorsanız gidin derim. Giriş 10 euro.

4. Leonidas’ta Çikolata Şenliği

geziko_brüksel

Çikolata denince akan sular durur bende. Nanelisi, limonlusu, karamellisi, bitteri hep gönlümde de damağımda da ayrı bir yer sahibidir. Durum böyle olunca Belçika sınırlarına adım attığımda, kendimi oraların en meşhur çikolatacısı Leonidas’ta kaybetmeden edemedim. Yediğim en iyi çikolataların hala Amsterdam’daki Urban Cacao’da olduğunu düşünsem de, Leonidas da gitmişken mutlaka tadılması gereken lezzetler sunuyor. Dükkanda farklı çeşitlerden tadım yapma şansınız var. Fiyatlar ise 5 euro’dan başlıyor.

5. Manneken Pis (İşeyen Çocuk) Heykeli

geziko_brüksel

Buyurunuz bir ücretsiz etkinlik daha! Heykeli gördüğünüzde “bu muymuş?” deme ihtimalinizin yüksek olduğunu şimdiden söyleyeyim. Ama hikayesini de anlatırsam konu biraz daha anlamlı gelebilir belki. En bilinen hikaye diyor ki; savaş sırasında şehri çevreleyen duvarların dibine bir bomba düşmüş. Hem de tam cephaneliklerin yanına… Küçük bir çocuk bombanın üzerine işemiş ve patlamasını engelleyerek şehri yok olmaktan kurtarmış. Sonrasında da 1618 yılında bu bronz heykel yapılmış.

6. Poechenellekelder’de Yorgunluk Kahvesi

geziko_brüksel

Sokaklarda çok gezdik, nerede bir soluklansak acaba derseniz, şehrin en gidilesi mekanlarından biri de Poechenellekelder. Kuklalar, askeri armalar, kostümler ve antika eşyalarla döşenmiş enteresan bir atmosferi var. Bir yorgunluk kahvesi ya da şarabı içmek için de oturabilirsiniz. Fiyatlar 10 euro civarında.

7. Mimari Deneyim: Atomium

geziko_brüksel

Özellikle mimariyle haşır neşir olanlar için ilginç bir deneyim olabilir burası. Atomium 1958’de Expo 58 fuarı için yapılmış fakat daha sonra fuar bittikten sonra planlanan şekilde yerinden kaldırılmamış. Demirin kristal yapısının 165 milyon kat büyütülmüş halinden esinlenen ve dokuz çelik kürenin birbirine bağlanması ile oluşturulan bir bina burası. Giriş 11 euro ama sadece dışarıdan bakıp fotoğraf çektirmek de tercih edilebilir.

8. Katedral Keşfi

geziko_brüksel

Avrupa’ya gitmişken tarihi atmosferini solumadan dönmek olmaz tabi. St. Micheal ve St. Gudula Katedralleri Treurenberg Tepesi’nde bulunan Romen Katolik kiliseleri. Mimarisi Paris’teki Notre Dame Katedrali’ni andırır. Fotoğraf çekmek için fazlaca malzeme bulabilirsiniz. Giriş ücretsiz fakat bazı özel bölümlere girmek için ücret ödemeniz gerekebilir.

9. Avrupa Parlemento Binası

geziko_brüksel

Brüksel’de ücretsiz ve sıra dışı başka bir deneyim… Avrupa Parlemento Binası’na ev sahipliği yapan Espace Leopold’u ücretsiz sesli tur ile gezmeniz mümkün. Bina önemli toplantılar haricinde herkesin ziyaretine açık.

10. Galeria De La Reine’de Cazip Vitrinler

geziko_brüksel

Brüksel’in en meşhur pasajı Galeria De La Reine. Yılda yaklaşık 6 milyon turist buraya geliyormuş. Meşhur çikolatacı Leonidas’tan mücevhercilere birçok farklı mağazayı bir arada bulmanız mümkün. Binanın görkemli yapısını görmenizi tavsiye ederim.

11. Chocopolis’te Kahveli Çikolata

geziko_brüksel

Fotoğraf: droscher.com

Brüksel’in bana göre bir başka efsane çikolatacısı da Chocopolis. 5 euro’ya satılan tablet çikolataları oldukça iyi. Bir de kahve çekirdekleriyle yapılmış çikolatasını kahve tutkunları mutlaka tatsın derim.

12. Çizgiroman ve Dahası

geziko_brüksel
Brüksel sokakları üzerinde çok fazla çizgi roman ve figür dükkanı var. Eğer bu işlere merakınız varsa, bu dükkanlar için uzun zaman ve bir miktar da para ayırın derim. Ama en kötü ihtimalle 20 euro’ya kadar poster, anahtarlık, kartpostal vs. almanız mümkün.

13. Külahta Patates

geziko_brüksel

Fotoğraf: busefernereye.com

Onca yol gidip patates mi yiyeceğim demeyin, gitmişken mutlaka Brüksel’in o meşhur soslu patateslerinden deneyin. Fiyatları 5-10 euro civarında değişiyor.

14. O Güzel Tatlı: Dame Blanche

geziko_brüksel

Vanilyalı dondurma, krema, çikolata ve vişne ile yapılan bir tatlı çeşidi kendisi. Hollanda ve Almanya’da bulmak mümkün olan tatlı için özünde yöresel bir Belçika lezzeti denebilir. Tadı damağımda kalan yegane keşiflerden biriydi diyebilirim.

 

15. Sokak Pazarlarında Kaybolun

geziko_brüksel

Brüksel’de sokak pazarı kültürü çok yaygın. Burada alışverişin tadını tam anlamıyla çıkarabileceğiniz en önemli yerlerin pazarlar olduğunu da söyleyebiliriz. Pazar günler açık olan ve yiyecek satan Gare Du Midi, her gün açık olan ve ikinci el satan Marolles ve Cumartesi – Pazar açık olan ve antika satan Sablon şehrin ünlü pazarlarından.

16. Kraliyet Güzel Sanatlar Müzesini Görün

geziko_brüksel

15. yy’dan 21. yy’a Avrupa sanatından örnekler sunan müzede 28 Haziran’a kadar Chagall Retrospektifi’ni de görmeniz mümkün. Müzeye giriş 8 euro.

17. Dahası: Müzikal Enstrüman Müzesi

geziko_brüksel
Art nouveau tarzı mimarisiyle görenlerde hayranlık uyandıran yapılardan biri de burası. İçine girmeseniz bile dışarıdan seyretmek, fotoğraf çekmek ilgi çekici olabilir. Müzede ise geniş enstrüman koleksiyonunu görebilirsiniz. Giriş 8 euro.

18. Huzur Parklarda!

geziko_brüksel

Brüksel’in en eski parklarından biri Bois de la Cambre. 1861’de Alman bir mimar tarafından tasarlanmış ve günümüzde de sık sık bölge halkının zaman geçirdiği yeşil alanlardan biri olmuş. Giriş tabi ki ücretsiz. Özellikle önümüzdeki yaz günlerinde o civarlarda olacaklar için iyi bir kaçış noktası olabilir.

19. Midye, Patates, Bira Üçlüsü

geziko_brüksel

Konu Brüksel olunca bu üçlüden kaçınmanız neredeyse imkansız. Zaten Brüksel sokaklarında gezinirken sizi sürekli bir takım sunumlarla çok çeşitli midye deneyimlerine davet eden garsonlarla karşılaşmanız mümkün. Benim tavsiyem, bizdeki köprüaltı mekanları usulünde turistlerin bilgisizliğinden faydalanan yerlerden biraz uzak durmanız. Dünyanın birçok yerinden çok fazla turist ağırlayan Chez Leon ilk midye tadımı için ideal olabilir. Fiyatlar 15 euro civarında.

20. Kapanışı Waffle ile Yapın

geziko_brüksel

Fotoğraf: fresher.ru

Brüksel’de tatlı bir son için Büyük Meydan’ın hemen sağındaki köşede, Brüksel’in en iyi waffellarını yapan Gaufres de Bruxelles’i öneririz. Pudra şekerli çilekli bir waffle’la harika bir kapanış yapabilirsiniz.

Our Readers Comments

  1. Burukselden Yenilmez geldik,dediginiz yerlerin bir cogunu gezdik.En cok bisikletler,labeled ve tarihi yerler dikkatimizi cekti.Canli hareketli yasayan bir yer cok begendik

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...