1930’LARDAN GÜNÜMÜZE UÇAK MODASI

Uçak yolculuğu her ne kadar günümüzde sıklıkla kullanılan bir ulaşım türü olsa da, hava yolu taşımacılığının yaygınlaşmaya başladığı 1930 ve devamı yıllarda hem pahalı olması hem de nadiren tercih edilmesi nedeniyle insanlar arasında oldukça önemli bir aktivite olarak görülmekteydi. O günlerde uçağa binmenin lüks olduğunu, insanlar arasında saygınlık ve elitlik göstergesi olarak sayıldığını ve hatta bir uçak modası olduğu söyleyebiliriz.

1930

Günümüzde en rahat kıyafetlerimizi tercih ettiğimiz uçak yolculuklarının moda akımına 1930’lu yıllardan günümüze bir göz atmak gerekirse, 1930’lu yıllarda kadınların ve erkeklerin uçak yolculuklarında dönemin moda kıyafetlerini ve aksesuarlarını kullandıklarını görebiliriz. Erkekler ince kravatlar, koyu renk takım elbiseler tercih ederken, kadınlar ise tayyörleri, kısa topuklu koyu renkli ayakkabılar, şapka ve eldiven ile kullanmayı tercih ediyorlar.  Dikkat çeken başka bir konu ise uçak modasının kalbi denilecek bir aksesuar. Eminim çok şaşıracaksınız! Bavullar… Evet, günümüz bavul anlayışından oldukça farklı olan bu bavullar hem şekil hem doku olarak o kadar şık ve güzeller ki, kıyafetlerin bu bavullara uygun seçilmesi ihtimalini dahi akıllara getiriyor.

1930 (2)

İnsanların uçak yolculuklarında en şık kıyafetlerini tercih etmeleri, günün moda nabzının havalimanları ve uçaklarda tutulmasına neden olmuş. 1940’lı yıllarda erkek giyimindeki en köklü değişiklik kravatların daha kalın kullanılması ve trençkot tipi yağmurlukların kullanılması olurken, kadınların tayyörden tek parça elbiselere geçiş yaptığını, şapkaların daha iddialı olduğunu ve saç aksesuarlarının daha yoğun ve farklı şekillerde kullanılmaya başlandığını söyleyebiliriz.

1940

1950’li yıllara gelindiğinde erkekler ağırbaşlı, resmi havalı pantolonların üstüne kruvaze ceketler giyiyor ve takımlara süet yakalar, melon şapkalar, birbiriyle uyumlu mendil-kravat-eldiven üçlüsü eşlik ediyor. Dönemin genç erkekleri saçlarını çoğunlukla yandan ayırarak tarayarak şıklıklarını tamamlıyorlar. Kadın kıyafetleri ise geçmiş yıllardaki maskülen tavrını belin ince görünmesini sağlayan korse ve peplumlara, kabarık etekli elbiselere, ince topuklu ayakkabılara bırakıyor.

1950

1950 -1

1960’lı yıllar… Kadın giyiminde zarafetin vurgulandığı bu yıllarda panço tipi paltolar, kürklü aksesuarlar ve yuvarlak büyük şapkalar ön planda. Kadınlar kıyafet seçimlerinde kadının zarafetini, şıklığını ortaya çıkarmayı amaçlıyor. Bu nedenle uyumlu renkte şapka ve eldivenler bu yıllarda da oldukça revaçta. Erkek giyiminde ise takım elbisenin yanı sıra kadife ceketler, kot gömlekler ve dik yakalı dar kazaklar dikkat çekiyor.

1960

Giyim dünyasında karmaşık yıllar olarak adlandırılan 1970’ler tam bir geçiş dönemi. 1950’li ve 1960’lı yılların izlerini taşıyan kıyafetlerin yanı sıra, özellikle ispanyol paça pantolonlar çok tercih ediliyor. Erkeklerin desenli gömlek ile birlikte kullandığı ispanyol paça pantolonlar kadınlar tarafından mutlaka ama mutlaka dolgu topuk ayakkabılar ile kombinleniyor. Desenler ise kıyafetlerin vazgeçilmezi. Desenler ile daha yenilikçi ve özgür bir ruh vurgulanıyor.

1970

1980’li yıllarda hava yolu ulaşımının yaygınlaşması insanların uçak yolculuklarında günlük kıyafet kullanımına olanak sağlamıştır.  Moda dünyasının dekans yani çöküş dönemi olarak anılan 1980’li yılları ifade eden en doğru sözcük ise abartı. Kadınlar saçlarında oldukça kabarık modeller kullanırken bu görünüme uzun ve kaba kürkler, yarasa kollar, büyük vatkalar eşlik ediyorlar. Erkeklerde de abartı ise fosforlu renk ve farklı tipte aksesuar kullanımı olarak ortaya çıkıyor.

1980

1990’lı yıllara gelindiğinde özgür ve yenlilikçi bakış açısının modayı da etkilediğini görüyoruz. Sportif giyimin renkler ve desenlerle buluştuğu bu dönemde hem kadınlar hem de erkekler dönemin asi ruhunu görünümlerine taşıyorlar. Bu yıllarda kadınlar için çiçekli elbiseler, boğazlı kazaklar, dantel bluzlar, hasır şapkalar ve dolgu topuklu ayakkabılar adeta modanın karşılığı sayılıyor. Erkeklerin ise 1990’lı yıllarda ekoseli pazen gömlekler ve hırkalarla giyim tarzları tamamen değişiyor. Haki renk pantolonlar, blazer ceketler, kanvas bot ve ayakkabılar giyiyorlar.

Fotolia_42514932_XL-Tyra Banks-90s

Milenyum çağı 2000’li yıllar ve günümüz. 21. Yüzyıl ile birlikte, teknolojik ve küresel değişimler ile oldukça hızlı, konforlu ve ekonomik hale gelen hava yolu taşımacılığı yolculara her türlü imkanı sunuyor. Havalimanları ve uçaklarda yolculukları kolaylaştıracak imkanlar mevcut ve her geçen gün artıyor.

htmlimage

Zamanla yarışan ve modern hayatı yakalamak isteyen günümüz insanı da uçak yolculuğu esnasında şık görünmenin yanısıra konfora da önem veriyor. Bu nedenle kadınlar ve erkekler uçak yolculuklarında seyahat tipine uygun olarak likralı takımlar, nefes alan pantolonlar veya kırışmayan kumaş gömlekler tercih ediliyor.

Kendinizi En İyi Hissettiğiniz Şekilde Giyinin, Şimdi Uçma Zamanı!

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...