13 Maddeyle 2018’de Seyahat Planlarınızı Gerçekleştireceksiniz!

Yeni sene, yeni heyecanlar… Büyük umutlarla başladığınız bu senede gözlerinizi kapadığınızda nerede olduğunuzu hayal ediyorsunuz? Masmavi denizler, yemyeşil ormanlar, içinde kaybolacağınız müzik dolu geceler, adrenalin dolu maceralar, midenizi şenlendirecek tatlar, hepsinden biraz biraz?

Bu sene neyi nerede yaşamak istiyoranız yaşayın diye sene başında minik bir ödev yapalım birlikte. Hiçbir hayal adım atmadan gerçekleşmiyor, bu yüzden kararlı bir şekilde hareket zamanı! Sene boyunca değiştireceğiniz minik alışkanlıklar ya da seyahat ederken kullanabileceğiniz minik ipuçları ile bir iki defa değil, ne kadar isterseniz o kadar hayalinizdeki ülkelere uçun!

Size bunun için 13 maddelik bir to-do list yaptık. Önerilerimize göz atın ve harekete geçmek içın yarını beklemeyin! İşte karşınızda 2018 yılında seyahat planlarınızı gerçekleştirmenizi sağlayacak ipuçları:

1- Plan yapın

seyahat-plani

Senenin başında plan yaptınız mı, o sene verimli geçer. Öncelikle yıllık izinlerinizi ve resmi tatilleri gösteren bir takvim hazırlayın. 2. aşamada görmek istediğiniz okyanus ötesi rotaları belirleyin, ardından daha yakın olan yurt dışı rotalar ile devam edin, en son yurt içi rotaları ekleyin. E tabi gönül ister ki hepsine gidilsin, siz izin gününüz ve bütçenize göre bir eleme yapın. Okyanus ötesi bir ülkeye uçmak hem bütçe olarak daha yüksek olacak hem seyahat planı ve yolda geçireceğiniz zaman açısından daha çok vaktinizi alacak, bu sebeple en az 10 gününüzü tek ve büyük bir seyahate dedike edin.

Şimdi takvim önünüzde, kafanız daha net. Bu sizi alacağınız aksiyonlar için daha kararlı hale getirecek.

2- Seyahat dışında dokunmayacağınız yeni bir hesap açın

 

2018-seyahat-planlari

Bu çok faydalı bir yöntem, çünkü hesabınızda olanı harcamak çok kolay. Önerimiz ikinci bir hesap açıp otomatik ödeme talimatı ile her ay bu hesaba para göndermeniz olacak. Eğer bu hesaba ödediğiniz bir borç gibi bakarsanız işler daha kolaylaşır.

3- Mil programlarına üye olun

mile-program

Her havayolunun kendine ait mil programları var. Bu programlara üye olarak uçtukça mil biriktirebilir, sene sonunda yapacağınız seyahatlerden belki de birini bu sayede ücretsiz gerçekleştirebilirsiniz. Bu programlar aynı zamanda uçuşlarınızda sınıf atlama, havayolu lounch’larını kullanma gibi avantajlar da sağlıyor.

Mil programları dışında yine uçak bileti alırken kullanabileceğiniz miller biriktirebileceğiniz kredi kartlarından birine sahip olmanız yıl içerisinde size avantaj sağlayacak. Özellikle okyanus aşırı uçuşlarda bu miller 2-3 kat değerli olabiliyor, mutlaka takip edin.

4- Uçak biletlerinizi erkenden alın

ucak-bileti

Erken alınan bilet, en güzel bilet. Çoğu araştırma uçak bileti almak için en uygun zamanın 2 ay öncesi olduğunu söylüyor. Elinizde planınız ve gideceğiniz yerlerin listesi varken boş durmayın, haftanın en az 2-3 günü ucuz uçak biletlerine bakın. İzin günlerinin çoğu resmi tatiller olduğu için o döneme ait uygun biletler hızla tükenecektir, yani siz almazsanız bir başkası o bileti kapacak. Biletinize sahip çıkın 🙂

5- Her gün dışarıdan kahve içmeyin

seyyahart

Çok ciddiyiz. Dışarıdan aldığınız kahvenin ortalama fiyatı 7 lira olsun. Haftanın 5 günü içtiğiniz kahvenin size yıllık bedeli 1680 TL. Yani okyanus aşırı bir ülkenin gidiş-dönüş uçak bileti.  Haftada 2 kere içerseniz de bir Avrupa bileti gitti demektir. Siz en iyisi kahvenizi evinizde, ofisinizde yapın.

6- Hafta sonu evde partileyin

evde-parti

Arkadaşlarınızla, sevgilinizle ya da ailenizle yaptığınız sosyal aktivitelere bir kısıtlama getirin. Örneğin her haftasonu dışarı çıkıyorsanız bunu ayda 2 haftasonuna indirin ve bu günlerde sevdiklerinizle evde vakit geçirin. Bunu yaparken en büyük motivasyonunuz bilmediğiniz bir ülkenin sokaklarında geçireceğiniz müthiş bir haftasonunun hayali olsun. Her hayal biraz fedakarlık gerektirir.

7- Her gün dışardan yemek söylemeyin

evde-yemek

Bu sadece bütçenizi değil, aynı zamanda sağlığınızı düşünen bir madde.

İşten eve geldiniz, sevdiğiniz program başladı başlayacak, karnınız zil çalıyor. Kebapçının numarasını çevirmeden önce bir düşünün, akşam yemeğiniz acaba sizi yılın kalanında motive edecek haftasonu tatillerinden mahrum edecek kadar acılı mı? Yanıtı siz de biliyorsunuz. internette yüzlercesini bulabileceğiniz 15 dk’lık tariflerden birini uygulayın. İlk başta öğrenmesi zor olsa da sonradan pratik yaptıkça gününüzün bir rutini haline gelecek.

Bizden söylemesi, evde yemek yapmak, dışarıdan yemek söylemenin yaklaşık 1/3’ü maliyetinde oluyor.

8- Seyahat çantanız hafif olsun

the-blondie-salad

Ünlü moda blogger’ı Chiara Ferragni değilseniz tabi. Bu sizin seyahat masrafınızı azaltacak bir madde çünkü çoğu ekonomi sınıfı havayolu şirketi kabin bagajı dışındaki bagajları ücretlendiriyor. Seyahat ederken daha çok kıyafete değil, daha çok deneyime ihtiyacınız var. Bavulunuzu kıyafetle doldurmaktansa tatilinizi anılarla doldurun.

9- Couchsurfing kullanın

couchsurfing

Tabi bu herkes için uygun bir made olmayabilir. Couchsurfing dünyanın dört bir yanından üyelerin birbirlerini evlerinde misafir ettikleri bir uygulama. Misafir etme sebebi genelde yabancı dil pratiği ya da farklı kültürleri tanıma üzerine oluyor. Web sitesinin güvenlik ile ilgili bir vaadi yok ancak bir yorum ve oylama sistemi var. Misafirperver insanlar profillerindeki yorum ve oylamalardan belli oluyor. Kötü deneyim yaşayanlar da bunu yorum olarak yazmaktan geri kalmıyorlar. Yani yeni deneyimlere açık özgür bir ruhsanız, bu sizin konaklama masraflarınızı azaltacak bir çözüm olabilir. Tabi kalacağınız hotellerdeki lüksü bu evlerde bulmamanız büyük olasılık.

10- Workaway kullanın

hostelde-calismak

Workaway, tıpkı Couchsurfing gibi bir uygulama ancak ücretli üyelik dışında bir alternatifiniz yok. Bu uygulama size dünyanın dört bir tarafında kahvaltı ve oda karşılığı birkaç saat çalışmanızı isteyen işlerle dolu. Çiftlikler, hosteller, sivil toplum kuruluşları ve daha birçok sektör ilanlarını yayınlıyorlar. Aralarından seçip iletişime giriyorsunuz, eğer anlaşırsanız birkaç günden birkaç aya kadar haftanın 5 günü, günde birkaç saat olmak üzere onlarla birlikte çalışıyorsunuz. Bu tarz işler özellikle konaklama sektöründe çok daha avantajlı hale geliyor çünkü çoğu sizin ücretsiz turlara katılmanıza izin veriyor.

11- Housesitter olun

house-sitting

Bu da konaklama masraflarınızı minimuma indirecek bir diğer uygulama. House-sitter olmak sahipleri seyahate çıkmış ya da dönemsel olarak orada olmayacak olan evlere göz kulak olmak, karşılığinda o evde konaklamak şeklinde açıklanabilecek bir konsept. Eve göz kulak olurken ev hayvanlarını ya da bitkilerini düzenli olarak beslemek gibi minik işler de yapmanız gerekebilir. İnternette birçok house sitting sitesi bulabilirsiniz ancak ücretli üye olmadan ev sahipleri ile iletişime geçemezseniz.

Balığa yem vermek karşılığı tüm tatiliniz boyunca ücretsiz kalabileceğiniz bir ev? Daha ne olsun!

12- Turist olmayın, gezgin olun

2018-seyahat-planlari

Bu çok önemli bir madde çünkü sadece ekonomik bir tatili adres etmekle kalmıyor, aynı zamanda seyahat etme ruhunu içinize işleyin diyor. Herkesin çok popüler dediği için gittiği restorana gitmektense, şehrin lokallerinin önerdiği yere gitmek, turistik caddeleri gezmektense şehrin gizli arnavut kaldırımlarında dolaşmak, parklarında piknik yapmak, ücretsiz plajlarında güneşlenmek, lokal müzik gruplarını dinlemeye gitmekten bahsediyoruz. Kalıbınızı kırın, utangaçlıklarınızı evde bırakın, yerel insanlarla tanışın, arkadaş olun, tavsiyelerini alın, onlarla vakit geçirin. Şehri gezmeyin, şehri tanıyın. Ücretsiz etkinlikleri, pop-up partileri, ya da arkadaş davetlerini sadece böyle öğrenebilirsiniz. Bu kadarı bana çok fazla diyorsanız yerellerle değil, sizin gibi gezginlerle tanışın. Kaldığınız hostellerdeki gezginlerle planlar yapın ya da Couchsurfing uygulamasının etkinlik forumlarındaki buluşmaları takip edin. Anılarla dolu bir seyahat kadar motive edici bir şey daha yok, hayatınızı böyle seyahatlerle doldurun.

13- Geziko kullanın

geziko

Reklam yapmıyoruz, kendimizi övüyoruz 🙂 Yurt içi ve yurt dışı seyahat bileti araştırmalarınızı yaparken onlarca havayolu şirketinden en uygun fiyatları alan Geziko’yu kullanın, başınız ağrımasın. Rezervasyon aşamasından uçağa binene kadar uzman desteği sağlayan Geziko ile seyahatinize iyi bir başlangıç yapın. Bilgisayarınızda bir sekmeniz sürekli uçak bileti aramak için açık olsun, sizinle o sekmede buluşalım, en yeni uçuşları, en güncel fiyatları takip edelim.

Bol seyahatli bir yıl dileriz!

Haftalık bültenimize üye olun, seyahat ile ilgili tüm merak ettikleriniz ve en avantajlı kampanyalardan ilk siz haberdar olun. Üyelik için buraya tıklayın.

9. Fotoğaf: Malte Jäger 

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...