10 Favori “Otel Hatırası”

Başlığı seçerkenki hassasiyetimizi muhakkak fark etmişsinizdir. Dürüst olalım, insanoğlunun otel, motel ve de hotellerden ayrılırken o seyahatin anısını (!) yanında götürmek gibi bir merakı var. Genellikle bunu yaparken seçilen yöntem de kalınan otel odasındaki objelerden birkaçını hatıra olarak almak. Airbnb gibi ev paylaşım ekonomisi uygulamalarına bu gelenek nasıl yansıyor merak etmiyor değilim, insanlar umarım ev sahiplerinin evinden birkaç eşyanın eksilmesine de sebep olmuyorlardır. Zira otel odasındaki bornozun yeri doldurulabilir bir stoğu var ama sıradan bir evde bu durumun aynı olduğunu sanmıyorum. Peki nedir insanların otellerden ayrılırken yanında götürmeyi en çok sevdiği 10 şey? Daha da önemlisi gerçek hayatta bu 10 şey gerçekten de bir işimize yarar mı?

Bu liste için ‘yok canım’ demeyin, otellerden götürülen şeyler kültürden kültüre değişse de her yer için aynı olan en az 10 eşya bulabilirim.

1- Çatal – Bıçak Takımı

8448228885_59c33dc777_z

Oda servisi odaya girdiği anda o çatal bıçağın geri dönmesi imkansıza yakın galiba. İnsanların otellerden yanında götürdükleri arasında kültürlerden bağımsız olarak mutlaka çatal – bıçak setleri ilk sırada geliyor.

2- Minibar’daki Hazine

Screenshot_6

Minibar’ın otel odası için ödenen fiyata dahil olduğunu duyan hiçbir insan evladı, en azından hiçbir Türk o Minibar’daki herhangi bir şeyi orada bırakamaz. Bir keresinde ev arkadaşım iş gezisi için kaldığı otelde ödemeyi şirket yaptığı için minibarın içindeki her şeyi bavuluna doldurup gelmişti, ve o bavuldan neler çıktığını saysam inanmanız mümkün olmaz. İnsanların Minibar’dan hayatlarında ağızlarına sürmedikleri içecekleri, alerjisi oldukları çikolatayı aldıklarını görebilirsiniz. O ürünün minik boy versiyonunu yapmayacaktınız.

3- Terlik

5253388892_c1e63e6c6d_z

Nedense bu terlik herkesin kalbinde benzersiz bir yere sahip. Satın almaya kalksanız alamayacağınız, normalde zaten bedavaya verseler almayacağınız otel terlikleri ayrılamaz bir parçanız haline gelir, sonra bir de bakmışsınız bavulunuza girmiş ve sizinle evinize dönmüş bile. Nur topu gibi bir parmaklarınızın içinden taştığı ve bir daha asla giymeyeceğiniz terliğiniz oldu.

4- Torunlarınızın Çeyizine Yetecek Kadar Havlu

Screenshot_8

Bursalı olsanız bile o otelden o havluyu alıp evinize götürüyorsunuz, hiçbir insan bir otelden havlu (ç)almadan çıkamıyor. Bir de oteller havlularının üzerine sanki hiç onlardan ayrılmayacaklarmış gibi üşenmeyerek marka isimlerini işletirler. Böylece siz de kaldığınız otelin ismini sonsuza kadar unutmayarak evde anılarınızdan bir koleksiyon yapabilirsiniz. Dikkat edin de misafir havlusunda 3 yıl önce kaldığınız otelin logosu olmasın.

5- Bornoz

2681157568_00b2a9edbb_z

Yalnızca bornoz edinmek için tatile çıkanlar olduğunu düşünüyorum. Hatta iş seyahatine gidip kalacağı oteldeki bornozu almak için işe girenler bile olabilir. Amerika’da kredi kartıyla ödeme yaptıysanız otel ya da spa merkezlerinde bornozu çaldığınız tespit edildiğinde ücreti sizden kesiliyor örneğin. Yine de bunu bile bile bu adrenalinden vazgeçmeyecek otel bornozu tutkunlarına selam olsun.

6- Diş Fırçası

Toothbrush_20050716_004

Evinize misafirliğe gelenlere yedek diş fırçası bulundurduğunuzu kanıtlama konusunda en büyük yardımcınız otel diş fırçalarıdır. Uçaklarda verilen diş fırçaları bu alanda oteldekilere rakip olsa da kesinlikle ilk 10’a girebilecek bir seçenek. Bu arada elbette kendi kullandığınız diş fırçasını orada bırakmanızı beklemiyoruz fakat gördüğünüz tüm dış fırçalarını da çantaya atmanız gerekmiyor.

7- Şampuan – Saç Kremi

192322829_e6142ae590

Öyle sanıyoruz ki yalnızca otellerden aldığı şampuanlarla ömür boyu duş alabilecek insanlar vardır. Otellerin küçük küçük şişelere doldurulmuş o mini mini şampuan ve saç kremleri tam çantaya atmalık değil mi? Bu liste içindeki en masum olan eşyalar şampuanlar olduğu için ve oteller çoktan o şampuanların misafirlere ait olduğunu kabul ettiği için bu maddeyi yazarken içimiz daha rahat.

8- Kitap – Dergi

b

Araştırmalara göre dünyanın neresinde olursa olsun otellerden misafirlerin en çok aldıkları eşyaların başında kitap ve dergiler geliyor. Bundan şu sonucu çıkarmak zor olmaz: o kitabı okuyacak olsanız da olmasanız da taşıması ve götürmesi kolay olduğu için gerinizde bırakmaya hiç niyetiniz yok. Belki bir yerde oyalanırsınız canım, değil mi?

9- Yastık

Pile_of_pillows

İnanamıyor olabilirsiniz, ya da en azından ‘Evet uçak yastığı gördüm mü affetmem ama otelden yastık götürdüğüm de hiç olmamıştır.’ diyor olabilirsiniz ama araştırmalara göre yastık otel odalarında en çok rağbet gören eşyalardan biri. ‘Artık bir kere ben kullandım, üzerime bir başkasının kullanması hoş olmaz.’ diye düşünenlerin olduğunu varsayıyor ve bir sonraki maddeye geçiyoruz.

10- Her şey!

unnamed

Evet, açık olmak gerekirse otellerden insanların ‘götürmeye’ meyilli oldukları şeyler listesini hazırlamak çok da kolay değil çünkü bu konuda yapılan anket sonuçlarına baktığınız zaman her şeyin ama her şeyin listede olduğunu görebilirsiniz.  Otel odalarından havlu, bornoz, şampuan gibi klasikleri sollayabilecek o kadar çok şey çalınıyor ki… Şimdiye kadar otel işletmecilerinin başına gelenlerden yalnızca birkaçı: perde, mobilya, halı, kuyruklu piyano, yatak, televizyon, duvarlardaki sanat eserleri ve şömine hırsızlığı. Bir diğer klasik de her otel odasından mutlaka çalınan İncil, herhalde yolda din değiştirmeyi düşünenler de oluyor, istisnasız herkese hitap edemeyeceğine göre. Bunu da duymalısınız; bir keresinde Amerika’da bir otelde kalan çift otel odasındaki her şeyi yanında götürmek için otel otoparkına nakliye aracı çekmiş.

 

Our Readers Comments

  1. mini barın 2. sırada olması hiç normal değil kesinlikle 1. sırayı hak ettiğini düşünüyorum.( bunu yazarken bile şaşırdığım güldüğüm üzerine çok düşündüğüm bir şey söyleyeyim ”MİNİ BARIN KENDİSİNİ GÖTÜRENLERİ” Dahi gördüm içindekilerden bahsetmiyorum dolap dediğimiz aleti götüren. yalnız hala düşünmekteyim o dolabı nasıl götürdüklerini. büyük bir başarı alkışlanması gereken bir olay ironi komik 🙁 🙂

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...